Miejscowości

Wiadomości

czwartek, 24 kwiecień 2014 12:22

Fauna Bieszczadów: bóbr europejski

Napisane przez 
bóbr europejski bóbr europejski Mariusz Strusiewicz

Bóbr europejski (Castor fiber) jest największym przedstawicielem rzędu gryzoni w Europie. Jest gatunkiem, który dzięki skutecznej ochronie stał dość pospolity. Występuje przeważnie w lasach łęgowych, nad strumieniami, rzekami i jeziorami.
Długość ciała osobników dorosłych waha się od 70 do100 cm. Ciężar ciała od 15 do 30 kg. Ogon zwany kielnią jest szeroki, spłaszczony i pokryty łuskami, jego długość nie przekracza 38 cm. Służy jako ster regulujący głębokość zanurzenia. Futro o kolorze od brązowego do czarnego, na spodzie ciała jest jaśniejsze. Ma małe oczy i uszy. Palce w tylnych łapach są złączone błoną, ułatwiającą pływanie. W pobliżu narządów płciowych posiada gruczoły wydzielającą tzw. strój bobrowy, wydzielający zapach piżma. Jest on cennym surowcem w przemyśle leczniczym i perfumeryjnym. Żeruje, pływa i buduje zazwyczaj nocą i o zmierzchu. Odżywia się roślinami wodnymi i przybrzeżnymi. Zjada też łyko drzew i krzewów: wierzby, topoli i osiki. Na zimę gromadzi w wodzie zapasy z postaci ściętych z gałęzi i pni. Zakłada nory na brzegach rzek, jezior oraz wałach przeciwpowodziowych. Często zamiast nor buduje kopce z gałęzi i mułu, otoczone wodą, zwane żeremiami. Przegradzają rzeki i strumienie tamami, aby utrzymać odpowiedni poziom wody do ochrony swych siedlisk i transportu pożywienia. Samice po 100 dniach ciąży rodzą od 1 do 15 młodych. W ciągu roku mają jeden miot.

BOBR(Castor fiber) M.Strusiewicz 6413

Działalność bobrów jest pożyteczna. Budowane przez nie tamy zatrzymują odpływ wody, powodują zalewanie znacznych połaci terenu przyczyniając się do ochrony rzadkich przedstawicieli flory i fauny wilgociolubnej. Przyczyniają się również do podniesienia poziomu wód gruntowych. Na terenie wałów przeciwpowodziowych czyni szkody.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384