Miejscowości

Wiadomości

czwartek, 24 kwiecień 2014 12:16

Fauna Bieszczadów: gronostaj

Napisane przez 
gronostaj gronostaj Mariusz Strusiewicz

Gronostaj (Mustela erminea) jest małym, chronionym drapieżnikiem z rodziny łasicowatych. Mieszka na obrzeżach lasu, w zaroślach, preferuje kompleksy leśnie sąsiadujące z rzekami, jeziorami i terenami podmokłymi. Długość ciała dochodzi do 30 cm. Dymorfizm płciowy wyraża się tym, że samice są dwukrotnie mniejsze od samców. Masa 0,15–0,45 kg.
Posiada czekoladowo-brązowe ubarwienie grzbietu, biały brzuch i charakterystyczną czarną końcówkę ogona. Zimą, gdy przyodziewa się w białą, zimową szatę odróżnia się od łasicy wspomnianym ubarwieniem ogona. Zimowe, gęste futro gronostaja od wieków było poszukiwanym towarem na dworach władców. Profesorowie uniwersyteccy do dnia dzisiejszego noszą podczas uroczystości się futra z gronostajów. Niesamowity efekt czarnych symetrycznie ułożonych plamek na białym tle uzyskuje się poprzez umiejętne połączenie futra gronostaja z zaakcentowaniem czarnej końcówki ogona.

Żywi się drobnymi mięczakami, owadami i kręgowcami. Gronostaje zamieszkujące tereny nadwodne bardzo często polują na piżmaki. W zimie czasem atakuje też zwierzęta większe od siebie np. zające. Prowadzi nocny tryb życia. Potrafi pokonywać w poszukiwaniu pokarmu 9 km w ciągu dnia. Terytorium znaczy odchodami.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl

 GRONOSTAJ(Mustela erminea) M.Strusiewicz 8579

Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384