Miejscowości

Wiadomości

czwartek, 24 kwiecień 2014 12:13

Fauna Bieszczadów: ropucha szara

Napisane przez 
ropucha szara ropucha szara Mariusz Strusiewicz

Ropucha szara (Bufo bufo) jest największym przedstawicielem płazów beznogich w Europie. Należy do rodziny ropuchowatych, w Polsce reprezentują ją trzy gatunki: szara, paskówka i zielona. Dymorfizm płciowy u ropuchy szarej odznacza się rozmiarami ciała. Samce są mniejsze, osiągają długość od 5 do 10 cm, samice od 6 do 13 cm. Ropucha odznacza się krępym i masywnym ciałem z szerokim pyskiem. Grzbiet ciała jest brązowy jaśniejszymi i ciemniejszymi akcentami. Skóra grzbietu chropowata ze względu na liczne brodawki. Za głową odznaczające się wyraźnie gruczoły przyuszne. Błony pławne sięgają do połowy palców.

ropucha szara (1)

Prowadzi nocny tryb życia. Ropuchy żyją na lądzie jedynie na początku wiosny odbywają wędrówki z zimowisk do zbiorników wodnych, celem odbycia godów i złożenia jaj. Jeśli na ich trasie znajduje się droga bardzo często giną pod kołami rozpędzonych samochodów. Bieszczadzki Park Narodowy i inne instytucje odgradzają trasy płazów od szos siatkami z tworzyw sztucznych i kierują wędrówkę płazów przez przepusty oraz mostki lub ręcznie przenoszą je na drugą stronę drogi. Ropucha kilka tysięcy jaj w postaci dwóch długich sznurów owiniętych wokół kamieni, korzeni lub roślin wodnych. Kijanki mają czarny grzbiet i jaśniejszy brzuch, osiągają do 3,5 cm długości. Przeobrażają się pod koniec czerwca. Małe ropuszki wędrujące z zbiorników wodnych są ofiarami drapieżników, szczególnie ptaków. Spora ich część ginie na drogach. Ropucha szara jest żarłocznym stworzeniem, zjada: dżdżownice, nagie ślimaki, owady, pająki, nie gardzi również kręgowcami, jej łupem padają inne płazy, gady, a nawet małe gryzonie i pisklęta ptaków. Jest naturalnym sprzymierzeńcem rolników i leśników, gdyż masowo zjada szkodniki, takie jak owady i ślimaki. Jest odporna na jady zwierzęce, nawet jad żmii zygzakowatej. Broni się wydzielając jad z brodawek, najwięcej wydziela go z pęcherzy skórnych znajdujących się z tyłu głowy. Największymi wrogami ropuchy jest człowiek, zaskroniec oraz niewielka mucha ropuszanka (Lucilia bufonivora). Człowiek przekształcając środowisko naturalne i korzystając z dróg przyczynia się do znacznej śmiertelności omawianego gatunku. Zaskroniec jest jednym z niewielu drapieżników, który pożera dorosłe osobniki. Mucha ropuszanka natomiast składa jaja na pysku ropuchy, jej larwy (czerwie) wchodzą przez otwory nosowe i wyjadają ciało ropuchy omijając główne organy przyczyniając się do agonii płaza, która trwa kilkanaście dni.

ROPUCHA SZARA(Bufo bufo) M.Strusiewicz 9864


Ropuchy od wieków znajdowały swe schronienie w piwnicach, zwanych w Bieszczadach sklepami. Obecne były również w legendach, gdzie najczęściej strzegły skarbów. Dziś większość ogrodników i plantatorów truskawek o dużej świadomości ekologicznej bardzo cieszy fakt, że w ich ogrodach lub plantacjach bytują ropuchy szare. Kilka osobników ropuchy jest w stanie oczyścić półtora hektara plantacji truskawek.
Zawartość gruczołów skórnych ropuchy szarej była od wieków stosowana w medycynie ludowej. Leki sporządzane z jadu ropuchy podnosiły ciśnienie krwi, poprawiały samopoczucie i wzmacniały serce. Zawierają: bufotalinę, pirrol, serotoninę, tryptaminę.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl

ropucha szara

Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384