Miejscowości

Wiadomości

piątek, 11 październik 2013 16:10

Fauna Bieszczadów: rozpucz lepiężnikowiec

Napisał 
Rozpucz lepiężnikowiec Rozpucz lepiężnikowiec Piotr Kutiak

Rozpucz lepiężnikowiec jest przedstawicielem rodziny ryjkowcowatych Curculionidae. Ryjkowcowate są chrząszczami roślinożernymi o przekształconych aparatach gębowych. Są one wydłużone a na ich końcu znajdują siękolankowato zgięte czułki zakończone buławkami.  Charakterystyczne "ryjki" odróżniają omawiane chrząszcze od innych rodzin krajowych owadów.

1

 

Rozpucz osiąga rozmiary od 14 do 21 mm. Jest największym przedstawicielem ryjkowcowatych w Europie. Ubarwienie czarne czarnej z licznymi żółtawymi plamkami na odwłoku. Cechuje się mocną budową i silnymi odnóżami, które zakończone są ostrymi pazurkami. U owadów tych występuje dymorfizm płciowy, samica jest zwykle większa od samca.

2

Żyje w rejonach górskich i podgórskich Europy środkowej i południowo-zachodniej.

DSC02551

W Polsce znany jest z Sudetów i Karpat, jego nieliczne stanowiska znajdują się na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim. Występuje najczęściej w miejscach, gdzie rośnie lepiężnik biały i różowy. Owad dorosły żywi się liśćmi tych roślin wygryzając w nich okrągłe otwory. Larwy żerują na kłączach roślin baldaszkowatych i złożonych.

DSC02527

Spotyka się go w Bieszczadach od kwietnia do sierpnia. Porusza się bardzo wolno. Zaniepokojone chrząszcze udają martwe, chowają odnóża i staczają się ogromnych liści lepiężnika w gęstwinę traw rosnących poniżej rośliny żywicielskiej. Jest gatunkiem puszczańskim, cenionym przez entomologów - zbieraczy i amatorów makrofotografii.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384